Відень – перлина Австрії

Відень – місто розкішних палаців і величних площ, мальовничих вуличок і численних скверів. Відень – стародавнє місто з гучним ім’ям, що пробуджує мрії. Столиця на Дунаї являє собою суміш старовини і сучасності, високого мистецтва і кічу. Це місто художників і цінителів мистецтва.

wien_austria_01

Відень по праву вважається одним із найбільш чарівних міст Європи. Колишня столиця Австро-Угорської імперії, Відень вражає своєю величчю і розкішшю, своєю чарівністю і теплотою … Це незвичайно різнобарвне місто. Відень заслужено називають серцем Європи. В цьому прекрасному місті Вас не буде залишати відчуття свята, коли б Ви його не відвідали.

Місто розташоване біля підніжжя Альп на Дунаї, в місці, де він проривається з гір на низовину і де Дунайська судноплавна магістраль і історичний торговий шлях уздовж неї перетинаються трансєвропейскою дорогою, що зв’язує прибалтійські і центрально-європейські країни з Середземномор’я.

Більша частина Відня лежить на правому березі Дунаю – між ним і відроги Східних Альп (Віденський Ліс); територія міста має великий діапазон висот: найвища точка міста (Германскогель) 542 м, найнижча (Еслінг) 155 м над рівнем моря. Мальовничих гірських-горбистим околиці.

Місто є третім містом-резиденцією ООН (після Нью-Йорка і Женеви). Міжнародний Віденський Центр (так званий UNO-City) включає МАГАТЕ, ООН, Організації ООН з промислового розвитку та ін. У Відні знаходяться штаб-квартири таких міжнародних організацій, як, наприклад ОПЕК і ОБСЄ.

Старе місто Відня у грудні 2001 р. було внесений до списку культурної спадщини UNESCO.

Географічно вигідне становище робить Відень дуже зручним місцем для розвитку різнобічних відносин зі східними країнами. Це стало особливо відчутно після 1989 р., коли «впала» так звана залізна завіса. Наприклад, від столиці Словаччини Братислави Відень відокремлюють всього 60 км – це найкоротша відстань між двома столицями у всій Європі, виключаючи Ватикан і Рим.

За формою Відень нагадує коло, перетин хорд ріки Дунай. З часів Римської імперії місто розширювався концентрованими колами. Його центральна частина, так званий внутрішнє місто (Innere Stadt), майже збігається з адміністративними межами першого округу. Ринг (Ring – кільце) є ланцюжком бульварів, утворюють кільце. Історія рингу почалася в 1857 р., коли імператор ухвалив рішення зруйнувати непотрібні більше фортифікаційні споруди. Гюртель, пояс, який утворює концентричне коло навколо рингу, виник у 1890 р. Він поглинув навколишні села Відня і церкви, побудовані на місці парафіяльних церков, що оточував у минулому столицю імперії. За Гюртелем розташована так званий «червоний Відень», тобто робочі квартали, побудовані соціалістами в 1923-1934 рр..

Історія.

Спочатку Відень був кельтським поселенням під назвою Віндобона, заснованим близько 500 року до н. е. на місці сучасного центрального округу міста. У 15 році до н. е. місто завоював XX римський легіон «Gemina», воно перетворилося на форпост Римської імперії на шляху германських племен з півночі.

wien_austria_05

Після відходу римлян навколо руїн Віндабони згодом виникли оселі, а близько 800 р. збудували церкву Св. Рупрехта — найстарішу зі збережених церков Відня. 881 року місто вперше згадується під назвою Веніа (Wenia). Наступні згадки датуються 1030-ми рр. Витримавши декілька нападів слов’ян і угорців, до X століття Відень став важливим торговим містом.

До середини XII ст. Відень – резиденція австрійських герцогів Бабенберґів. 1155 р. герцог Генріх II Бабенберґ побудував будинок на площі Am Hof. У 1137—1147 рр. збудували першу церкву на місці собору Святого Стефана. Сучасний собор споруджено в XIII—XV ст. ст..

З 1278 р. Відень — форпост династії Габсбурґів. У 1469 р. імператор Фрідріх III домігся від папи Павла II заснування у Відні дієцезії (доти Австрія була духовно підпорядкована єпископові Пассау).

У 1529 і 1683 рр. Відень безуспішно облягали турки.

У 1679 р. вибухнула епідемія чуми. 100-тисячне населення міста зменшилося на третину.

wien_austria_04

З XVI століття Відень – столиця багатонаціональної держави австрійських Габсбургів; з XVII століття і особливо в XVIII ст. став осереддям численної придворної бюрократії. З XVIII ст. тут розвивається мануфактурна промисловість (текстильне виробництво і виробництво предметів розкоші). У XVIII — початку XIX століття Відень — важливий центр світової культури, особливо музичної. У 1805 і 1809 рр. до міста вступали війська Наполеона. У 1814 р. тут пройшов Віденський конгрес, що сформував політичну карту Європи на 100 наступних років.

У 1-й половині XIX ст. бурхливо розвивалися культура та мистецтво — виник стиль бідермаєр, засновниками якого стали відомі віденські композитори, художники і театральні діячі. Відень перетворився на всеєвропейський музичний центр. Епоха бідермаєра завершилася революцією 1848 р., в якій віденці брали активну участь.

В кінці XIX ст. у Відні тривали процвітання культури, науки й освіти. Світовою популярністю користувалися Віденський університет і Академія наук. 1897 року представники віденської богеми створили групу “Secession” (Коломан Мозер, Ґустав Клімт і Отто Ваґнер.

На початку XX ст. Відень — найбільше місто в Європі (понад 2 млн. населення; зараз — 1,67 млн). Проте з поразкою Австро-Угорщини в Першій світовій війні місто втратило свій вплив.

wien_austria_08

Війна призвела до падіння Габсбурґів і спричинила занепад Відня, породжений інфляцією та політичною боротьбою між соціалістами та консерваторами. Муніципалітет, що балансував між інтересами мас і капіталу, реалізував обширну програму будівництва доступного житла і міської інфраструктури, але не міг запобігти зіткненню між партіями. 1928 року у Відні почалися масові заворушення, які забрали 89 життів; 1934 року спалахнуло Лютневе повстання. Режим австрофашизму, що прийшов до влади 1934 року, не зміг зберегти незалежність країни, і в ніч проти 12 березня 1938 року до Відня ввійшли гітлерівські війська (див. «Аншлюс»).

13 квітня 1945 Відень зайняла радянська армія. Згідно з угодою про зони окупації в Австрії і про управління Віднем (липень 1945 р.), місто розділили на 4 сектори окупації: радянський, американський, англійський і французький; центр перебував під спільною 4-сторонньою окупацією. Окупаційні війська залишили місто 1955 року. У 2-й половині 1950-х рр. Відень знов розгорнув масове будівництво муніципального житла, в 1970—1980-ті рр. істотно реконструювали центр міста.

Пам’ятки Відня.

Символ міста – Собор Святого Стефана (Штефансдом), святого покровителя столиці Австрії. Собору понад 800 років. Під собором знаходяться стародавні катакомби – місце поховання представників династії Габсбургів, його внутрішнє оздоблення просто заворажівающе красиво, а в його шпиль вделано турецьке гарматне ядро, що потрапили в собор під час турецької облоги міста в XVI ст. На стінах Штефансдома можна побачити міри довжини, розміру та ваги, за якими у середні століття перевіряли товар при покупці, а з його оглядового майданчика відкривається чудовий вид на Дунай і Відень. Навпроти собору лежить красива площа Штефансплатц і постмодерністському скляне будинок комерційного центру Хаас-Хаус. Від площі відходить вулиця Граб, “серце міста”, ще один символ Відня, на якій зосереджені такі знамениті визначні пам’ятки, як колона Пейтзойле, готель Захер і церква Петерскірхе. Тут же розташовані і самі фешенебельні магазини. Цікаво ознайомитися з прилеглими Міхалеркірхе, Сан-Марі-ам-Гештаде, Францісканеркірхе, неоготичне ратушею (1872-1883 рр..), Однією з найкрасивіших площ світу – Іозефплатц з розташованими на ній Дворцове капелою та Бургтеатр (1874-1888 гг.), Будівлею парламенту (1883 р.), перед яким височить статуя Афіни-Паллада, і знаменитої Віденської опери (1861-1869 гг.) – місцем проведення культового щорічного Оперного балу.

wien_austria_03

Кілька південно-західніше Граб і Іозефплатц лежить величний комплекс імператорського палацу Хофбург (XIII-XIX ст.), Побудованого на місці баварського форта (1278 р.), в якому зараз знаходиться ряд урядових організацій країни та ОБСЄ. В приміщеннях палацу розташовані Іспанська школа верхової їзди – знаменитий Зимовий манеж Габсбургів (1735 р.), виставка скарбів “Шатцкаммер” (в її колекції виготовлена в 962 році корона Священної Римської імперії та австрійська імперської корона), окремий зал “бургундське скарбниці” (регалії , церемоніальним одяг, коштовності та реліквії ордена Золотого руна і герцогів бургундських, у тому числі “Священне спис”, яким був нібито заколеним розп’ятий Христос), імператорський зал прийомів і спальня кайзера Франца-Йосипа.

В окремих будівлях комплексу розташовані Віденський Дім Мистецтв, унікальна Австрійська національна бібліотека (XVIII ст.), В якій зібрано понад 2 млн книг, нот, рукописів і стародавніх манускриптів, а також придворна церква Августінкірхе і одна з найбагатших художніх зборів світу – Галерея Альбертіна (1800 р.).

Поруч з палацом Хофбург є унікальна майстерня Петі-Пуент, де протягом багатьох століть виготовляються вишиті крихітним хрестики сумочки, Брошки і мініатюрні табакерки.

Обов’язково варто відвідати церкву Святого Рупрехта і літню резиденцію Габсбургів – палац Шенбрунн, в якому понад 1400 кімнат і залів. Зараз тут розміщені Музей зброї, збори костюмів і кінних екіпажів “Вагенбург”, прекрасний парк з фонтанами, оранжерея та зоопарком. Прекрасними зразками архітектури є розташований на горбі в південно-східній частині міста палац принца Євгенія Савойському – замок Бельведер (1714-1723 гг.) З галереями австрійського мистецтва XIX-XX ст. (найбільша колекція Клімта, Шіле і Кокошко) і спокою ерцгерцога Фердинанда, барочна церква Карлскірхе (1739 р.) і Штадтпарк, Університет, палац графа Манфельда-Фонди і Ватиканським церква.

wien_austria_07

Гордість Відня – найкрасивіші парки, різноманітні за своїм вигляду і призначення. Парк Пратер вважається самим “народним” парком Відня (діє з XVIII ст.) І славиться найбільшим колесом огляду у світі (65 м) і відмінними ресторанами. У старовинному парку Аугартен регулярно проводяться десятки музичних вистав та симфонічних концертів. Знаменитий парк “Віденський Ліс”, розташований в околиці столиці, у передгір’ях Східних Альп – це цілий лісовий район з власними містечками і готелями, курортами і термальними джерелами. Обмежений з одного боку мальовничою долиною Дунаю і виноградниками, а з іншого – знаменитим курортним районом Бадена і Бад-Фослау, “Віденський Ліс” є улюбленим місцем відпочинку вінку та гостей країни.

В австрійській столиці напевно більше цікавих музеїв, ніж у будь-якому іншому місті світу.

Жоден турист не зможе утриматися від спокуси відвідати знамениті віденські кафе і ресторанчики, є таким же невід’ємним атрибутом міста, як Штефансдом або “кривий дім” Хундертвассер-хауз. Віденські кафе – найстаріші у світі. Найбільш відомі класична “Марія Терезія”, фешенебельні “До-енд-Ко”, модерністських “музеум”, а також “Моцарт”, “Фіакр”, “Централ”, “Меланж” і “Демель”, де збирається сама строката публіка, улюблене кафе Фрейда – “Ландман”, респектабельне “Захер” і “Хавелка”, стіни якого прикрашають картини, залишені в якості оплати відомими художниками, а також “Доммайер”, в якому дебютував Штраус.

wien_austria_06

Ресторани столиці не менш знамениті і гарна. Історичний “Піарістенкеллер” володіє двома власними музеями і пропонує страви за рецептами XVIII ст. Ресторан “Грейхенбейсл” – найстаріше “пітейное заклад” Відня, вже в XVI столітті тут працював трактир. У ньому бували практично всі знамениті люди країни і світу – від Беховена та Штрауса, до Марка Твена та Шаляпіна. Також знамениті ресторани “Плашутта” на Аухофштрассе, “Темпл” на Пратерштрассе, “Хансен” і “Штомах”, а також винні погребкі ( “хойрігер”) району Грінцінг. Всього у Відні понад 180 затишних “хойрігер” – від крихітних, розміром не більше житлової кімнати, куди приходять завсідники з сусідніх вулиць, до величезних, шикарно обставлений залів, де можна зустріти і простого вінця, і аристократа з “вищого світу”.